DC12V / 24V Drawer Type Portable Car Fridge Freezer With Powerful Compressor Cooling 40L
Guangzhou Lanco Industry Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : OEM/ODM
Model Number : DC-40DR
Certification : CE, RoHS, SAA C-Tick
Place of Origin : China
MOQ : 50pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 30000pcs/month
Delivery Time : 35 work days
Packaging Details : Standard export carton with foam
Type : Compressor Car Refrigerator
Capacity : 40L
Power Source : Electricity
Power Supply : DC: 12V/24V(automatic changeover)
Temperature Range : -15~12℃(40~45℃ below ambient)
Door : Front door
Door number : One
Door Type : Drawer Door
Defrost Type : Manual
Foam vesicant : C-pentane(C5H10), totally CFC free
Refrigerant : R134a
Function : Cold Storage or freezing
Temperature Type : Single
Contact Now
Product Application:
Feature:
1. Extremely power DC compressor cooling system with minimum power consumption
2. Boundless independence for all outdoor enthusiasts
3. Silent and convenient cooling comfort anywhere
4. Multifunctionally,fridge and freezer all in one
5. Extremely high reliability and long life expectancy
6. Digital control with LED display
7. Compact overall size,easily accommodate anywhere
8. Extremely low starting compressor current
9. Suitable for solar power supply operation
10. With Turbo/ECO mode
11.CFC pollution,environment friendly refrigerant.
Drawer type car cooler:
Model NO. DC-23DR DC-40DR DC-70DR DC-85DR
Net Capacity 23 Liters 40 Liters 63 Liters 78 Liters
Input Power DC40W DC40W DC45W, AC55W DC45W, AC55W
Product specification with high and low speed function
Coolant R134a, totally CFC free
Isolation C-pentane, totally CFC free
Body size:WxDxH(mm) 440x715x215 590x836x300 780x455x496 780x455x566
890x455x496(with handle) 890x455x566(with handle)
Packing size:WxDxH(mm) 500x775xH275 650x896x360 850x515x560 850x515x620
N.W./G.W.(kg) 16/21 29/33 32/36 34/38
20`/40`/40HC(pcs) 256/552/612 108/234/273 112/236/236 84/177/236
Upright car refrigerator:
Model no. DC-18 DC-40 DC-50
Net Capacity 18 Liters Fridge 34 Liters, Freezer 6 Liters Fridge 44 Liters, Freezer 6 Liters
Out of body 304# Stainless steel
Temperature 0~10℃ 0~10℃ fridge, -12℃ freezer
Input Power 35W 45W 45W
Power Supply DC: 12V/24V(automatic changeover);AC:240V/50Hz(Adaptor)
Body size:WxDxH(mm) 346x305x588 440x348x560 440x480x560
Packing size:WxDxH(mm) 425x355x658 520x418x630 520x530x630
N.W./G.W.(kg) 13.5/15.5 19/22 21/24
20`/40`/40HC(pcs) 240/495/580 192/408/448 132/264/352
Mini car cooler:
Model no. DC-10F DC-15F DC-18F
Net Capacity 10 Liters 14 Liters 17 Liters
Temperature -18~10ºC(40~45ºC below ambient)
Input Power 30W 35W 35W
Body size:WxDxH(mm) 459x210x320 532x230x334 532x230x384
Packing size:WxDxH(mm) 525x280x395 605x305x410 595x285x445
Car cooler,car fridge,car freezer:
Model no. DC-60F DC-80F DC-112F DC-62FD DC-82FD
Net Capacity 60 Liters 80 Liters 112 Liters freezer 21L, fridge 39L freezer 31L, fridge 49L
Temperature -18~10ºC(40~45ºC below ambient) -18~-12ºC/freezer, -5~10ºC/fridge
Input Power DC40W, AC50W DC40W, AC50W 55W DC55W, AC70W DC55W, AC70W
AC: 220~240V/50Hz or 115V/60Hz
Body size:WxDxH(mm) 780x455x458 780x455x546 802x485x718 830x455x488 830x455x585
Packing size:WxDxH(mm) 850x510x507 850x510x605 850x510x760 900x515x545 900x510x644
Absorption cooler refrigerator:
Model no. XC-35G XC-42G XC-40G XC-50G XC-50GF XC-70GF
Net Capacity 35 Liters 42 Liters 33 Liters 43 Liters 49 Liters 70 Liters
Temperature 5~10ºC (20-25ºC below ambient) -10~10oC(33~38°C below ambient)
Coolant Ammonia(Nh3,R717)
Input Power 90W 90W 90W 90W 120W 160W
Power Supply DC: 12V
AC: 230V/50Hz or 115V/60Hz